Aparthotele / condohotele – jak funkcjonują?

Wynajem nieruchomości od lat jest coraz bardziej popularną metodą inwestowania pieniędzy. Nieruchomości pod wynajem to inwestycje niosące ze sobą pewne ryzyko, bowiem nigdy do końca nie wiemy, czy uda nam się wynająć lokal, komu właściwie go wynajmujemy, w jaki dokładnie sposób będzie on użytkowany oraz przede wszystkim, nie mamy nad nim bezpośredniej kontroli i możliwości zapobiegnięcia zniszczeniom mieszkania i obniżania w ten sposób jego wartości. Oczywiście przed sytuacjami tego typu zabezpieczamy się dobrze skonstruowaną umową wynajmu, jednak mimo wszystko korzyści z takiego najmu bywają niewspółmierne.

Co innego w przypadku aparthoteli i condohoteli. Są to sposoby na inwestowanie w nieruchomości stricte w celach wynajmu, jednak to nie my martwimy się znalezieniem najemcy – w tym przypadku my tylko spijamy śmietankę licząc zyski. Brzmi niewiarygodnie? Owszem, ale nie jest to przekłamanie. W aparthotele i condohotele warto inwestować, do czego zachęcają atrakcyjne stopy zwrotu.

Czym są aparthotele?

Aparthotele to rodzaj nieruchomości, przeznaczonych wyłącznie pod wynajem. Aparthotelami są mieszkania – a właściwie apartamenty/pokoje o podwyższonym standardzie, znajdujące się w atrakcyjnych lokalizacjach. Tego typu lokale najczęściej wynajmowane są krótkoterminowo zamożniejszym turystom lub biznesmenom przebywającym w delegacji. Aparthotele zwykle zlokalizowane są w jednym budynku – na kształt hotelu, przy czym każdy z apartamentów mieszkalnych może mieć innego właściciela.

Czym są condohotele?

Condohotelem można by nazwać lokal o podwyższonym standardzie, zlokalizowany w hotelu lub obiekcie deweloperskim, który charakteryzuje przede wszystkim mocno rozwinięta infrastruktura. Jest to o tyle wygodniejsze aparthotelu, że klienci je wynajmujący mają do swojej dyspozycji w pełni wyposażone mieszkanie – nie ograniczają się jednym pokojem z łazienką. W condohotelach popularne są części wspólne, dostępne dla wszystkich gości, tzn. Klienci mogą korzystać z restauracji hotelowej, sal konferencyjnych, pomieszczeń bankietowych. W większości condohoteli zlokalizowane jest także centrum SPA i gabinet odnowy biologicznej oraz inne udogodnienia, mające na celu umilić czas gościom oraz zwiększyć ich komfort w trakcie pobytu.

Inwestycje w condohotele i aparthotele – czy to się opłaca?

Jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie pieniędzy w aparthotel lub condohotel, będziemy musieli zmierzyć się z następującymi pytaniami:

  • Poszukiwać najemców na własną rękę?
  • Zlecić to profesjonalnej firmie?

W przypadku aparthoteli i condohoteli pewnym udogodnieniem jest to, że właściciel może zdecydować się na samodzielne wynajmowanie lokalu – jest to korzystne jednak tylko pod warunkiem posiadania doświadczenia oraz czasu na samodzielne zarządzanie nieruchomością. Powszechnie uważa się, że lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie, która będzie zarządzać wynajmem, biorąc na siebie ryzyko braku najemców, kiedy to będzie musiała wypłacać właścicielom ustalony umownie zysk.

Tego typu inwestycje uznawane są za bardzo opłacalne. W skali roku przynoszą nawet do 10% zysku. Jedynym minusem jest to, że kupno lokalu pod condohotel lub aparthotel jest posunięciem bardzo kosztownym – niemniej z pewnością opłacalnym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *