Domy modułowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Technologia zastosowana do ich wznoszenia pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Jest to możliwe dzięki przeniesieniu prawie całego zakresu prac z placu budowy na halę produkcyjną. To właśnie w fabryce wykonywane są poszczególne segmenty budynku, a nawet całe obiekty, które następnie transportuje się na miejsce budowy, gdzie są montowane.
Po pierwsze projekt
Decydując się na budowę domu modułowego warto zapoznać się z ofertami funkcjonujących na rynku producentów i na ich podstawie wybrać interesujący nas projekt. Specyfika tego rodzaju obiektów wpływa na stosunkowo małą różnorodność ich form czy wielkości. Zazwyczaj są to moduły w kształcie sześcianu w kilku standardowych rozmiarach. Większość producentów w swoich ofertach posiada od kilku do kilkunastu propozycji takich domów. Wśród nich można znaleźć projekty obiektów, które posiadają kondygnacje, poddasza użytkowe i nieużytkowe, a nawet dachy spadkowe. Mniejsza natomiast jest liczba firm, które podejmują się realizacji projektów będących realizacjami własnymi klientów.
Budowa domu na hali produkcyjnej
Od strony technicznej budowa domu modułowego polega na wykonaniu konstrukcji – szkieletowej bądź z keramzytobetonu oraz jej wykończeniu. Prace te w odróżnieniu od metody tradycyjnej wykonywane są w hali produkcyjnej. W ten sposób powstają gotowe, przestrzenne moduły. Występują one w kilku wariantach. Wersję podstawową stanowią moduły w stanie surowym zamkniętym, posiadające podstawowe wykończenie, okna i drzwi, dach oraz niezbędne instalacje. Wersje zaawansowane dodatkowo oferują w pełni wykończone wnętrza, wyposażenie łazienki, a nawet zabudowę kuchenną oraz sprzęty AGD. Istotnym aspektem budowy domu modułowego jest gwarancja jakości oraz estetyki wykonania. Warunki w jakich wykonywane są konstrukcje pozwalają na kontrolę procesu produkcji. Nie mamy tutaj potrzeby doglądania czy też koordynacji prac w miejscu budowy, co czasem staje się konieczne podczas wznoszenia domu metodami tradycyjnymi.
Montaż gotowego obiektu
Zanim gotowe moduły naszego domu opuszczą fabrykę i zostaną zamontowane na miejscu budowy, należy zadbać o przygotowanie odpowiednich fundamentów. Mogą to być stopy fundamentowe, które opiera się na specjalnych słupach umieszczonych w podłożu, bądź podpory systemowe. Ważne, by były wykonane w sposób precyzyjny i stanowiły solidne podłoże domu. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie budowy fundamentów firmie, która następnie zajmie się także montażem poszczególnych modułów budynku. Pozwala to na zachowanie gwarancji na wykonane prace. Jeśli producent nie zobowiązuje się do dostarczenia gotowych modułów na plac budowy, należy zamówić zewnętrzną firmę transportową. Sama budowa domu modułowego polega na montażu gotowego segmentu mieszkania bądź jego kilku elementów. Pracami, jakie dodatkowo wykonuje się na miejscu budowy jest ewentualne wzniesienie ścianek działowych oraz zamontowanie niezbędnej instalacji grzewczej, elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.