Chcę kupić mieszkanie, ale co dalej?

Kupno pierwszego mieszkania wiąże się z wieloma działaniami. To ogrom formalności i spraw do załatwienia. Nie należy jednak uważać tego za coś niewykonywalnego lub przesadnie trudnego. Bez znaczenia, czy planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, napotkamy na kilka bardzo istotnych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Co Nas czeka przed wprowadzeniem się do mieszkania?

  1. Oszacowanie budżetu, swoich możliwości finansowych oraz wybór mieszkania – ważnym jest, aby została zachowana ta kolejność, bowiem co nam z wyboru mieszkania, jeśli nas na nie nie stać. Najpierw należy więc obliczyć jaką kwotę jesteśmy w stanie wydać na zakup mieszkania (ewentualnie jakie kwoty wchodzą w grę przy finansowaniu zakupu mieszkania kredytem) a następnie wybrać takie, które w największym stopniu będzie spełniało nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe.
  2. Porównanie wybranych ofert – zwykle planując zakup mieszkania, wybieramy kilka najbardziej interesujących ofert, pomiędzy którym potem wybieramy. W razie problemów z wyborem mieszkania, warto dopytać o wszelkie szczegóły dotyczące lokalu – nie bójmy się zadawać pytań! W zakup mieszkania inwestujemy ogromne pieniądze, nie możemy mieć więc jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności decyzji i wyboru konkretnego lokum!
  3. Weryfikacja możliwości finansowych – jeśli nie dysponujemy własnymi pieniędzmi na zakup mieszkania i staramy się o kredyt to, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy – jak najszybciej powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. W jej wyliczeniu pomoże pracownik banku, w którym chcemy ubiegać się o kredyt. Na tym etapie należy pamiętać, że aby uzyskać kredyt na mieszkanie, musimy mieć wkład własny, który obecnie wynosi min. 20% kwoty oraz że oprócz ceny, jaką musimy zapłacić za mieszkanie, czekają Nas jeszcze koszty notarialne, podatki i prowizja dla pośrednika.
  4. Umowa przedwstępna – Jest wymagana przez bank jako potwierdzenie chęci zakupu mieszkania. Przy jej spisaniu zazwyczaj należy wręczyć sprzedawcy zadatek.
  5. Umowa kredytowa – najczęściej wybieraną formą finansowania zakupu mieszkania jest kredyt hipoteczny. Jego spłata zazwyczaj trwa przez okres kilkunastu do nawet 30 lat. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji z banku musimy się także zatroszczyć o ubezpieczenie mieszkania, bowiem jest to wymóg stawiany przez wszystkie instytucje udzielające kredytów.
  6. Ostatnie formalności i zakup mieszkania – W momencie posiadania całkowitej, wymaganej przez sprzedającego kwoty na zakup mieszkania, strony przystępują do podpisania ostatecznej umowy zakupu. Umowa ta ma formę aktu notarialnego i podpisywana jest w obecności notariusza. Po złożeniu wymaganych podpisów, mieszkanie jest już nasze – odbieramy klucze i jeśli stan mieszkania na to pozwala, możemy się wprowadzić. Po podpisaniu umowy końcowej, ważnym jest także podpisanie protokołu zdawczo odbiorczego oraz złożenie w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej i zapłata PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zwieńczeniem procesu zakupu mieszkania jest przeprowadzka. To już ostatni ruch kupującego, będący – ze względu na posiadanie “w końcu” wymarzonego mieszkania, zazwyczaj tylko i wyłącznie przyjemnością.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *