Polski rynek mieszkaniowy coraz częściej docenia korzyści płynące z zastosowania budownictwa modułowego. Dotychczas technologia ta kojarzona była ze wznoszeniem obiektów tymczasowych, czyli głównie kontenerów technicznych do celów socjalnych i biurowych. Obecnie system modułowy wykorzystywany jest przy budowie obiektów użytku publicznego, obiektów komercyjno-handlowych, a także obiektów mieszkaniowych.
Czym jest budownictwo modułowe?
System modułowy stanowi najbardziej zaawansowaną technologię prefabrykacji. Polega na budowie gotowych segmentów budynku lub nawet całego obiektu w hali fabrycznej. Elementy te, najczęściej w formie sześcianów o standardowych wymiarach, montowane są na miejscu budowy, na przygotowanych wcześniej fundamentach. Segmenty budynku mogą zostać wykończone w wersji podstawowej – do stanu surowego zamkniętego lub zaawansowanej – „pod klucz”.
Jak przebiega proces budowy w systemie modułowym?
W przypadku domów modułowych ich budowa zostaje przeniesiona z placu budowy na halę fabryczną. To właśnie tam prowadzone są wszelkie prace związane z powstaniem konstrukcji budynku oraz jego wykończeniem. W zakładzie produkuje się elementy konstrukcji, a więc ściany, stropy oraz dach. Mogą one być wykonane kilkoma metodami. Jedną z nich stanowi metalowa konstrukcja, wypełniona mieszanką betonu z keramzytem (keramzytobetonem). Innym rozwiązaniem jest konstrukcja szkieletowa, wykonana z drewna lub stali. W zależności od wersji wykończeniowej prefabrykaty uzupełnia się w okna i drzwi, izolację, instalacje (elektryczną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną), a nawet wyposażenie kuchni oraz sprzęty AGD. Gotowe segmenty zostają przetransportowane zostają na miejsce budowy, gdzie są montowane w całość.
Jakie korzyści daje zastosowanie metody modułowej w budownictwie?
Metoda modułowa daje wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji projektu. W dużym stopniu wpływa na to przeniesienie prac konstrukcyjnych i wykończeniowych do fabryki. System produkcji podlega ścisłej kontroli jakości i weryfikacji zgodności poszczególnych elementów ze standardami technicznymi. Daje to gwarancję jakości i trwałości budynku, bez konieczności kontroli prac na miejscu budowy. Budowa domu w systemie modułowym pozwala też na dokładne określenie czasu realizacji inwestycji, który znany jest odgórnie. Pominięte zostają tutaj czynniki, które mogą wpłynąć na wydłużenie czasu budowy, takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne lub problemy z wykonawcami poszczególnych robót. Również koszt wzniesienia takiego obiektu jest łatwy do ustalenia i pozostaje niezmienny. Dodatkowo sposób i jakość wykonania wpływa na zmniejszenie późniejszych kosztów eksploatacji budynku.
Jakie są wady budowy domu w systemie modułowym?
Decydując się na budowę domu modułowego należy wziąć pod uwagę fakt, iż inwestycja ta musi zostać z góry opłacona w całości. Nie mamy tutaj bowiem możliwości rozłożenia etapów budowy, a co za tym idzie rozłożenia jej kosztów w czasie.