W polskim budownictwie mieszkaniowym najczęściej wykorzystywaną metodą wznoszenia obiektów jest tradycyjna technika murowana. Technologia budownictwa modułowego dopiero wkracza na polski rynek mieszkaniowy. Brak świadomości inwestorów na temat możliwości wykorzystania systemu modułowego w procesach inwestycyjnych wpływa na bardzo zróżnicowane opinie na temat domów modułowych. Czy rzeczywiście redukcja czasu i kosztów realizacji inwestycji wpływa negatywnie na jakość wykonania budynku?
Jakość w parze z oszczędnością
Jak się okazuje krótszy czas budowy nie przekłada się na niższą jakość obiektu. Produkowane w fabrykach gotowe segmenty domów modułowych wytwarzane są przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Każdy etap produkcji podlega kontroli oraz weryfikacji co do zgodności z najwyższymi standardami technicznymi. Technika modułowa pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Budowa domu modułowego jest tańsza w porównaniu do budowy domu murowanego. Co istotne pozwala także na dokładne zaplanowanie budżetu oraz jego późniejszą kontrolę. Oszacowanie kosztów jest w tym przypadku znacznie prostsze. Przy budowie domu w systemie modułowym dodatkowe, nieprzewidziane koszty są zredukowane praktycznie do zera.
Wysokie parametry termoizolacyjne
Opinie na temat termoizolacji domów modułowych są podzielone. Często możemy spotkać się z opiniami, że budynki te łatwo tracą ciepło, ze względu na stosunkowo cienkie ściany. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż grubość ścian nie wpływa tutaj w żaden sposób na termoizolację budynku. Wysoka jakość wykonania ścian modułowych gwarantuje, że budynek zachowuje odpowiednie parametry. Są one bowiem odpowiednio ocieplone, dzięki czemu obiekt nagrzewa się szybciej, natomiast wolniej traci ciepło. Dzięki temu domy modułowe są wysoce energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji.
Trwałość na lata
Budownictwo modułowe kojarzy się z szybką oraz prostą technologią wytwarzania poszczególnych segmentów budynku. Nasuwa to błędne skojarzenia z nietrwałością tego typu obiektów, w przeciwieństwie do solidnych domów murowanych. Zaawansowane rozwiązania technologiczne w budownictwie, dobór odpowiednich materiałów oraz odpowiednia konserwacja konstrukcji budynku pozwala na uzyskanie niezwykle trwałych obiektów modułowych. Wysoka jakość dotyczy nie tylko samej konstrukcji, ale również jej montażu, gdzie wykorzystuje się najtrwalsze metody łączenia poszczególnych elementów. W ten sposób domy modułowe odznaczają się niezwykle długim okresem eksploatacji sięgającym blisko 300 lat.
Zachowanie walorów estetycznych
Sześcienne bryły domów modułowych kojarzone są z prostotą i brakiem jakichkolwiek walorów estetycznych. Tymczasem dostępne technologie pozwalają na uzyskanie prefabrykatów o dowolnej formie architektonicznej. Dzięki temu istnieje możliwość adaptacji dowolnej formy oraz wielkości budynku, zgodnie z potrzebami klientów. Zarówno elewacja, jak i aranżacja wnętrz zależna jest tylko wyłącznie od indywidualnego gustu i wartości estetycznych reprezentowanych przez inwestora. W ten sposób domy wykonane w technologii modułowej nie różnią się pod względem formy i wyglądu od standardowego domu murowanego, a mity o ich niskiej jakości można włożyć między bajki.