Jak wybrać inteligentny system do naszego domu?

Nowoczesne domy wyposażone są w inteligentne systemy oraz technologie, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu ich użytkowania. Mają wpływ na redukcję kosztów eksploatacji, a dodatkowo są przyjazne dla środowiska.

Systemy zamknięte i otwarte

Na rynku możemy spotkać się z dwoma głównymi kategoriami systemów inteligentnych. Jednym z nich jest system zamknięty, który pozwala na instalację produktów jednego producenta. W ten sposób nie mamy możliwości korzystania z produktów pozostałych firm. Z kolei system otwarty to system, w którym mamy możliwość korzystania z rozwiązań wielu producentów, tak jak ma to miejsce w przypadku systemu KNX, w którym wszystkie dostępne produkty wytwarzane są przez ponad 100 firm.

System bezprzewodowy

Proste systemy bezprzewodowe cechują się stosunkowo łatwą instalacją. Założenie sytemu nie wymaga żadnego okablowania, a sam proces instalacji jest mało skomplikowany, dostępny dla każdego użytkownika. Poszczególne elementy połączone są ze sobą bezprzewodowo. Dodatkowym atutem jest stosunkowo niski koszt takiego systemu. Wadę z kolei stanowią ograniczone możliwości jego rozbudowy.

System centralny

System ten działa w oparciu o jedno, główne urządzenie, które następnie można rozbudować o inne moduły. Systemami w tej kategorii są Control4 oraz Nexwell. Zaletą tego rodzaju systemów jest niska cena, wadą z kolei bardzo ograniczona funkcjonalność. Dodatkowo ich instalacja, ze względu na zaawansowany poziom, wymaga zatrudnienia fachowca.

 System KNX

Producenci tacy jak ABB, Jung czy Basalte oferują dużo bardziej rozbudowane technologie jakimi są systemy KNX. Dają one możliwość łączenia urządzeń różnych producentów, co przekłada się na dostępność zaawansowanych systemów o bardzo dużych możliwościach.  Instalacja systemu wymaga zamontowania odpowiedniego okablowania. W tym przypadku również nie poradzimy sobie sami z instalacją, konieczna jest pomoc profesjonalisty. Cena takiego systemu jest dość wysoka. Podstawowa wersja to koszt w granicach 50 tys. zł.

Vision BMS

Główną część tego systemu stanowi komputer wraz z oprogramowaniem. Zainstalowana technologia gromadzi informacje pobierane z urządzeń, steruje nimi, a także zajmuje się interfejsem właściciela. Producent posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wachlarz dostępnych urządzeń, o które można rozbudować system według indywidualnych potrzeb. Daje również możliwość jego rozbudowy o urządzenia innych firm.

Wybór systemu inteligentnego

Decydując się na zainstalowanie systemu inteligentnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zakres udogodnień. Poziom zaawansowania technologii będzie rósł wraz z ceną. Proste systemy są stosunkowo tanie i mało skomplikowana w instalacji bądź użytkowaniu. Mają jednak ograniczone możliwości. Z kolei systemy KNX są wysoko zaawansowane technologicznie, a przy tym znacznie droższe. Pośrednim systemem, jeśli chodzi o cenę i możliwości, jest system Vision BMS. Może on być dowolnie konfigurowany, przez co z łatwością można dopasować go do zmieniających się potrzeb.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *