Możliwości budowania domów modułowych

Domy modułowe to nowoczesne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym. Technologia wykorzystywana przy wznoszeniu tego typu obiektów posiada niemały potencjał oraz szansę na rozwój na polskim rynku branży budowlanej. Wychodzi on bowiem naprzeciw oczekiwaniom nie tylko inwestorów branży komercyjnej, ale także prywatnych użytkowników. Optymalizacja czasu realizacji inwestycji oraz jej kosztów to dwa czynniki wpływające na zwiększający się popyt na domy modułowe.

Nowoczesne technologie

W budownictwie modułowym wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie będące alternatywą dla tradycyjnych domów wznoszonych metodą murowaną. Jedną z nich jest technologia szkieletowa. Budynki wykonane w tej technologii posiadają konstrukcję wykonaną z drewna bądź stali. Techniką tą produkuje się nie tylko ściany, ale także stropy oraz dach. Konstrukcja ta montowana jest na wcześniej przygotowanym fundamencie.

Kolejną z metod jest budowa szkieletu budynku z keramzytu. Jest to materiał budowlany wykonany z wypalanej gliny o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Występuje w postaci płyt, z których wykonuje się konstrukcję budynku. Obie przedstawione technologie łączy łatwość oraz szybkość budowy obiektów. Gotowe elementy łączy się w segmenty lub gotowe budynki, które następnie montowane są na miejscu budowy.

Szybko i bez opóźnień

Jednym z atutów budownictwa modułowego jest czas wznoszenia obiektu. Budowa domu modułowego przebiega znacznie szybciej niż w przypadku standardowych metod. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zakres prac dotyczący wykonania poszczególnych segmentów budynku, a nawet gotowego obiektu przeniesiony zostaje do hali fabrycznej. W ten sposób cały proces budowy odbywa się bez konieczności szukania firm wykonawczych. Niejednokrotnie wzniesienie domu w tradycyjny sposób wiąże się z koniecznością zatrudnienia kilku podmiotów, z których każdy zajmuje się osobnym etapem budowy oraz dodatkowych fachowców pracujących chociażby podczas etapu wykańczania inwestycji. Produkcja budynku w fabryce zawęża poszukiwania firmy do jednego producenta, który zajmuje się realizacją całego projektu, od etapu produkcji, po montaż i wykończenie. Inwestor nie naraża się tutaj na żadne opóźnienia wynikające z prowadzenia kolejnych prac i ich koordynacji. Termin realizacji projektu jest w tym przypadku znany odgórnie, a potencjalne opóźnienia są rzadkością, co jest odwrotnością standardów tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego.

Oszczędnie

Budowa domu w systemie modułowym pozwala także na dokładną estymację kosztów. W ten sposób inwestor nie ponosi żadnego ryzyka finansowego. Przy niespodziewanej zmianie wydatków początkowy kosztorys stanowi tylko procent kosztów inwestora i może się okazać, że całość realizacji będzie znacznie kosztowniejsza. Technologia modułowa daje także duży wachlarz możliwości redukcji kosztów już na etapie projektowania.  Istnieją oczywiście projekty wymagające większego kapitału. Są to inwestycje, w których stosuje się zaawansowane technologie. Taka inwestycja pozwala z kolei na redukcję kosztów na etapie eksploatacji domu modułowego. Mowa tutaj o obiektach pasywnych oraz energooszczędnych. Są one wznoszone nie tylko w sposób tradycyjny. Również system modułowy pozwala na budowę tego typu inwestycji. Mimo wyższych kosztów są one opłacalne długoterminowo właśnie dzięki redukcji kosztu eksploatacji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *