Inwestycje w nieruchomości roztaczają przed każdym zainteresowanym wizję wysokich zysków. To prawda. Inwestycje w nieruchomości są opłacalne, mało tego – są bardzo opłacalne i coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę, inwestując swoje pieniądze w mieszkania i inne lokale.
Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?
- Kluczową kwestią jest zebranie kapitału na inwestycję. Najlepszą opcją jest kupienie nieruchomości za własne, posiadane już pieniądze. Jednak jeśli nie jesteśmy w stanie kupić mieszkania za posiadane oszczędności, to decydując się na kredyt hipoteczny musimy zebrać kwotę równą 20% wartości mieszkania, które zamierzamy kupić. Zwykle jest to kwota około 30 000 złotych. Przy tym należy pamiętać, że inwestycja w nieruchomość okaże się opłacalną tylko w momencie, kiedy kwota przychodu z wynajmu lub sprzedaży będzie wyższa niż kwota, którą musimy oddać bankowi.
- Zastanów się, jakie ryzyko możesz podjąć? Ryzyko powodzenia inwestycji jest zależne od rodzaju nieruchomości jaką kupujemy, jej lokalizacji oraz stanu, tak więc prawdopodobnie większe szanse powodzenia ma inwestycja w nieruchomość w prestiżowej dzielnicy w centrum miasta niż w duży dom na Kaszubach. Zastanów się więc, jakie ryzyko w związku z planowanym biznesem możesz ponieść. Przejrzyj konkurencyjne oferty wynajmu, sprawdź zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w danej lokalizacji, zsumuj nakłady które przeznaczysz na inwestycję. Pamiętaj także o tym, aby określić jaką część środków ewentualnie możesz stracić.
- Inwestuj w odpowiednią nieruchomość – weź pod uwagę swoje możliwości finansowe oraz ryzyko, jakie możesz ponieść w związku z inwestycją. Zastanów się nad tym w jaki typ nieruchomości najlepiej będzie Ci zainwestować – czy lepiej będzie kupić Ci mieszkanie pod wynajem, czy może masz możliwość zakupu taniego, ale solidnego mieszkania do wyremontowania (tzw. flipy). A może najlepszą opcją będzie dzierżawa firmie mieszkania jako lokalu użytkowego?
- Przeanalizuj obliczenia, czy aby na pewno ta inwestycja Ci się opłaci? Jeśli masz upatrzone dwie nieruchomości albo zastanawiasz się, czy lepiej wynajmować, czy sprzedać lokal, to najlepiej policzyć roczną stopę zwrotu z inwestycji. Im stopa będzie wyższa, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna.
- Moment kupna nieruchomości – kupując mieszkanie czy jakąkolwiek inną nieruchomość pod inwestycję, np. pod wynajem, weź pod uwagę takie same kryteria jak w sytuacji, gdy sam chciałbyś w nim zamieszkać, pracować lub odpoczywać. To jedyny sposób, dzięki któremu będziesz w stanie ocenić, czy dana nieruchomość jest atrakcyjna. Zwróć więc szczególną uwagę na lokalizację, otoczenie, stan techniczny, rodzaj zabudowy, plan zagospodarowania przestrzeni i inne kryteria, które uznałbyś za istotne poszukując mieszkania dla siebie.
Pamiętaj! Nawet jeśli trafisz na budynek twoich marzeń, który pozwoli ci zarobić dużą sumę, zachowaj chłodną głowę. Daj sobie czas na porównanie oferty z innymi i dokładne sprawdzenie stanu technicznego i otoczenia nieruchomości, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, bez wahania skontaktuj się z rzeczoznawcą.