Przegrody poziome w domach modułowych

Technologia budownictwa modułowego wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące budowy konstrukcji obiektu. Technika wykonania poszczególnych przegród domu decyduje o tym w jakim stopniu zachowuje ona odpowiednie właściwości nośne, dźwiękoszczelne oraz termoizolacyjne konstrukcji.

Strop podłogi

Przy produkcji stropu podłogi w technologii modułowej stosowana jest technika wielowarstwowa. Dzięki prefabrykowanej płycie wielowarstwowej możliwe jest ustawienie obiektu ponad gruntem (np. w przypadku montażu na fundamentach budowanych w technologii słupowej). Strop podłogi zachowuje wówczas zgodny z wymogami technicznymi współczynnik przenikania ciepła o wartości 0,22 W/m²K. Jego górną warstwę stanowi płyta żelbetowa o grubości 4 cm. Jest ona wykonana w systemie „podłogi pływającej”, co pozwala na zachowanie odpowiedniej dźwiękoszczelności. Płyta wielowarstwowa jest odpowiednio sztywna, dzięki czemu w trakcie użytkowania nie ulega deformacjom.

Strop górny

Stropy górne domów modułowych wykonywane są, tak jak cała konstrukcja, w systemie szkieletowym lub murowanym. W systemie szkieletowym konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości drewna lub stali. Strop w tej technice dodatkowo jest wyposażony w odpowiednią izolację cieplną. Z kolei w systemie murowanym strop wykonany jest zazwyczaj z keramzytobetonu. Keramzyt stanowi tutaj bardzo dobrą warstwę termoizolacyjną, przeciwwilgociową oraz akustyczną. Stropy górne w przypadku domów modułowych pełnią często funkcję dachu płaskiego. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,21 W/m²K. Dolna płaszczyzna stropodachu w tym wypadku pokrywana jest płytą kartonowo-gipsową.

Dach płaski

Dachy płaskie są pokrywane specjalną, paroprzepuszczalną membraną. Dodatkowo wyposażone zostają w nowoczesną, trójwarstwową izolację. Dachy płaskie są wyposażone w brzegi o wysokości 35 cm. Są one odwadniane przy pomocy specjalnych spustów dachowych. Producenci oferują również wyposażenie dachów płaskich w automatyczne systemy usuwania oblodzenia. Co ciekawe, w projektach domów modułowych pojawiają się propozycje zagospodarowania dachów płaskich. Istnieje możliwość założenia na nim ogrodu, czy też wykonania tarasu.

Zespolony strop modułowy

Nieco trwalszą konstrukcją odznaczają się zespolone stropy modułowe. Zbudowane są z prefabrykowanych elementów stanowiących szalunek tracony. Specjalne kratownice stanowiące dolną warstwę zbrojenia, które są zatopione w płytach modułowych, odpowiadają kratownicom stosowanym dotychczas w zbrojeniu stropu gęstożebrowego. Usztywniają one płyty oraz łączą je z wyżej położoną warstwą betonu. Zespolone stropy modułowe charakteryzują się małą masą ze względu na ich małe wymiary oraz niewielką grubość. Elementy te posiadają wysoki wskaźnik nośności, który wynosi nawet 40 kN/m2. Pozwalają one na wyeliminowanie prac zbrojarskich na miejscu budowy, a także na stosunkowo łatwy i szybki montaż. Zespolony strop modułowy odznacza się także bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności akustycznej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *