Planując budowę domu warto zapoznać się z dostępnymi na rynku budowlanym technologiami. Obok tradycyjnych metod pojawiają się bowiem nowatorskie rozwiązania. Pozwalają nie tylko na oszczędność czasu i pieniędzy przy realizacji inwestycji, ale także zachowanie odpowiedniej jakości i trwałości wznoszonych obiektów. Alternatywą dla tradycyjnych, murowanych domów stają się domy wznoszone systemem modułowym.
Dom z paczki
Technologia domów z paczki jest rozpowszechniona na szeroką skalę w krajach Ameryki Północnej. To właśnie stamtąd polski rynek budowlany zaczerpnął pomysł na budowę niezwykle prostych w montażu domów. Domy z paczki to obiekty o lekkiej, zazwyczaj drewnianej konstrukcji. Są one w całości produkowane przez firmy zajmujące się dystrybucją tego typu budynków. Wzniesienie konstrukcji takiego obiektu, jak i jej rozmontowanie zajmuje zalewie kilka dni. Oprócz szybkiej budowy, niewątpliwą zaletą domu z paczki jest jego niski koszt w stosunku do domu wznoszonego metodą tradycyjną. Wynika on z zastosowania w procesie produkcji tańszego materiału, jakim jest zazwyczaj dobrej jakości drewno. Dodatkowo budynki te nie wymagają przygotowania solidnych fundamentów, jakie wykonuje się przypadku budowy tradycyjnego domu.
Modulo quick
Modulo quick to system budowy modułowej, w której stosowane są najbardziej zaawansowane metody prefabrykacji. Modulo quick to budynek złożony z jednego lub kilku segmentów wytworzonych w całości w hali fabrycznej. Technologia ta wykorzystywana jest przy budowie wszelkiego rodzaju obiektów, od tymczasowych obiektów socjalno-biurowych, przez budynki służące celom komercyjnym, po domy jednorodzinne. Dużą zaletą domów modulo quick jest wysoka energooszczędność. Budynki tego typu są tańsze w eksploatacji nawet o 70%. Ich konstrukcje są znacznie solidniejsze, wykonane w technologii szkieletowej lub murowanej z keramzytobetonu. Dodatkowo gotowe moduły ustawiane są na wykonanych wcześniej fundamentach słupowych oraz podmurówce.
Dom bumati
Dom bumati to modułowy dom parterowy o płaskim lub dwuspadowym dachu. Są to jedne z najnowocześniejszych obiektów budowlanych zarówno pod względem formy architektonicznej, jak i konstrukcji. Posiadają prostą, lecz modernistyczną stylistykę. Domy bumati w całości produkowane są w hali fabrycznej. To tam powstaje konstrukcja budynku uzupełniona nie tylko w izolację termiczną, ale również w stolarkę okienną i drzwiową, a także wyposażenie kuchni. Gotowe moduły przewożone są w miejsce budowy i tam montowane na wcześniej przygotowanych fundamentach – najczęściej słupowych. Produkcja w hali fabrycznej pozwala na optymalne warunki pracy przy budowie poszczególnych prefabrykatów, co z kolei pozwala na ścisłą kontrolę jakości pracy. Daje to gwarancję najwyższego poziomu wykonania i trwałości finalnego produktu. Dodatkowo domy te charakteryzuje wysoka izolacyjność termiczna. Budynek bardzo dobrze akumuluje ciepło oraz chroni przed hałasem z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii domy bumati są niezwykle ekonomiczne w eksploatacji oraz nie oddziałują negatywnie na środowisko.